środa , 5 Maj 2021
Home / Fitness / Korzyści płynące ze stretchingu

Korzyści płynące ze stretchingu

Rozciąganie to całkowicie naturalny ruch, który podtrzymuje energię życiową i dobre samopoczucie. Pierwszą rzeczą, jaką instynktownie robimy po przebudzeniu, jest rozciąganie się. Poza efektem odżywczym stretching stanowi też dobry sposób na podniesienie swoich wyników sportowych! Elastyczność ciała jest ważnym wyznacznikiem formy fizycznej.

PIĘĆ KORZYŚCI ZE STRETCHINGU:

Utrzymanie lub zwiększanie amplitudy ruchu
Powtarzanie przez sportowca określonego ruchu może zmniejszyć jego amplitudę, gdyż prowadzi do usztywnienia mięśni i ścięgien. Wprawdzie pewien stopień ich sztywności jest nieodzowny, zwłaszcza w sportach siłowych, ale nadmierna sztywność i zmniejszenie amplitudy ruchu mogą być z kolei źródłem urazów i obniżyć wyniki sportowe. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających zapobiega wystąpieniu tego problemu. W niektórych dyscyplinach sportowych, takich jak pływanie czy gimnastyka, ćwiczenia uelastyczniające muszą być prowadzone regularnie, aby zwiększyć amplitudę ruchu stawów, jeśli zależą do niej wyniki sportowe.

Większe napięcie mięśni
Rozciąganie stanowi silny impuls do wzmocnienia mięśni. Wykorzystując siłę oporu pasywnego mięśnia, stretching wzmaga szybkość syntezy białek budujących włókna mięśniowe. Nasze ciało zyskuje na jędrności, sile i odporności.

Rozgrzewka poprzedzająca wysiłek
Ćwiczenia stretchingowe rozgrzewają mięśnie, ścięgna i stawy co przygotowuje ciało do wysiłku.

Działanie antystresowe
Dzięki właściwością rewitalizującym i dotleniającym stretching obniża poziom stresu, który może paraliżować mięśnie (np. przed zawodami).

Rozluźnienie, odzyskanie pełnej formy, ochrona przed urazami
Wysiłek mięśniowy w wielu przypadkach prowadzi do zgniatania różnych stawów oraz kompresji krążków międzykręgowych kręgosłupa. Dzięki stretchingowi można przeprowadzić dekompresję grzbietu i stawów. Przeciwdziała to też urazom, przyśpieszając odzyskanie pełnej sprawności stawów, ścięgien i mięśni.

O Manufaktura Fitnessu

Manufaktura Fitnessu
Manufaktura Fitnessu to wyjątkowe miejsce w którym fitness, zdrowie, relaks i rozwój stają się stylem życia! Oferujemy wam szeroki zakres grupowych zajęć fitness. Nasz grafik układaliśmy z myślą o potrzebach zarówno osób, które chcą poprawić swój wygląd i poprawić sylwetkę, poprawić kondycje ruchową, wzmocnić wybrane partie ciała, ale również tych, które po prostu chcą się odstresować i dobrze bawić.

Zobacz również

bodyart

Poznaj BodyArt z Moniką

Body Art – trening Roberta Steinbachera to intensywny, holistyczny trening funkcjonalny dla ciała i umysłu. ...

Dodaj komentarz