sobota , 6 Czerwiec 2020
Home / Rozwój osobisty / Strefa komfortu. Nasze koleiny myślenia.

Strefa komfortu. Nasze koleiny myślenia.

“Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Skąd wiesz, że ta strona do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka?” Elif Shafak

Oczekujesz zmian, ale wciąż popełniasz te same błędy, nie dajesz sobie czasu na refleksję, wyciągnięcie wniosków i skorygowanie swojego kursu. Często żyjesz w utartych koleinach.

Życie w koleinach, które znasz jest prawie przewidywalnie. Niewygodne, ale bezpiecznie.
Paradoks polega na tym, że choć z jednej strony chcesz tej zmiany, z drugiej Twoja podświadomość broni się przed nią. I cóż, nadal nie wychodzi Ci to, co sobie zamierzyłaś… Wpadasz w koleiny myślenia i działania.

A Życie staje się w chwilach…

Pomyśl o tych wszystkich sekundach, spojrzeniach, intuicjach, które dały Ci pracę, sprawiły, że kupiłaś samochód albo mieszkanie, pozwoliły lub nie związać się z tą, a nie inną osobą, zdecydowały o ważnym wyjeździe albo powrocie.
Życiem, własnym życiem można zarządzać tak jak fabryką.
Dobrze lub źle.
Można dobrze kierować sprawami i zadaniami we własnym życiu ale można też być niepewnym, samotnym, zalęknionym.
Wszystko to tworzy się w naszym mózgu.
Jest nam, nawet jeśli pozornie się buntujemy z tym wygodnie, bezpiecznie.
Nie szkodzi, że życie boli, przecież ma boleć – tak słyszałyśmy przez wiele lat od innych.
A może trzeba z tym skończyć.
Z tym myśleniem, ze życie ma boleć, że mamy iść z góry utarta ścieżką, nie zastanawiać się
jak to zmienić.
Życie w koleinach, które znamy jest prawie przewidywalnie. Może niewygodnie, ale bezpiecznie.

A Ty gdzie jesteś?

Najprawdopodobniej przebywasz w strefie KOMFORTU.
To szczególny komfort, za który płacisz ogromna cenę.
Najdroższy komfort, jaki można sobie wyobrazić.
Za jego ułudę niektórzy płacą najwyższą cenę – życie.
Jeśli coś cię uwiera psychicznie, jeśli twoje zadowolenie z życia, które wiedziesz, z pracy, którą wykonujesz, spadło – jesteś w strefie komfortu.
To pokoik, jaki umościł sobie twój umysł, a potem całe ciało, w rzeczywistości nawyków, stereotypów, prostych odpowiedzi, powtarzanych wzorców.
To letarg, w którym pozornie bezpiecznie powtarzasz te same nawyki, nie zastanawiając się, czy są one jeszcze w ogóle do czegoś przydatne, czy spełniają twoje ukryte wymagania.

Strefa komfortu to z czym mamy do czynienia na co dzień. Strefa komfortu to wszystko to, co w życiu sprawia, że czujemy się dobrze w miejscu, w którym obecnie jesteśmy i nie rozglądamy się poza to miejsce czy tą sytuację. Każdy dzień mija podobnie, jest nam znany
i nie wymaga od nas zbyt wielkiej “uwagi”.

Strefa komfortu to: “Nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej”, “Przecież nic nie można na to poradzić”, “Nie ma sensu się wysilać”, “Życie nie jest takie proste”, “Tak już jest, i już”, “Przecież się staram i tak nie wychodzi”… można dopisać jeszcze wiele podobnych zdań.
Strefa komfortu to wszystkie stwierdzenia, które stają się nakazami, prawdami o życiu, nieuświadamianymi drogowskazami trzymającymi cię na kanapie w bezpiecznej ułudzie stabilności, nawet za cenę goryczy i niespełnienia.

Jak to możliwe? Bo działamy na przekazie, naśladownictwie, wzorcach przekazanych przez innych. Ale czy na pewno dobrych dla nas?
Pomyśl, jak wiele twoich domowych, rodzinnych, środowiskowych przekonań, ocen, norm, które bezrefleksyjnie i bezkrytycznie uznajesz za prawdziwe, słuszne i, niestety obiektywne, ma siłę betonu, który wmurował się w twoją strefę komfortu.
Może nie tędy droga? Może to nie ten sposób?

Aktywny umysł to najlepsza gwarancja sukcesu, pozwala też uniknąć zdziwaczenia, depresji
i zaburzeń wieku średniego, demencji starczej a także ślepych uliczek własnej bezradności.
Wyjdź ze swojej strefy komfortu w której obecnie jesteś, bo być może Twój statek do prawdziwego życia nigdy nie odpłynie z Tobą, a wręcz przeciwnie, będzie zabierał innych pasażerów.

Wyjście poza strefę komfortu pozwala osiągać inne rezultaty niż zazwyczaj, wyznaczać nowe cele a przez to, rozwijać się.
Żaba wrzucona do wrzątku – wyskoczy z niego natychmiast. Tak jak my – ludzie – reagujemy na nagłe zmiany – najczęściej pojawiają się wtedy emocje, opór i ucieczka. Natomiast, jeśli żabę włożyć by do zimnej wody i stopniowo ją podgrzewać – może się okazać, że żaba przeoczy czas właściwy na wyskoczenie z gorącej kąpieli i daje się ugotować. To tak jak my – przyzwyczajeni do tego co nas otacza, nie zauważamy otaczających nas
i dziejących się zmian. Zwłaszcza wtedy kiedy dzieją się one obok nas i pozornie dzieją się bardzo powoli.

Zmiany przychodzą także często znienacka i pod postacią złych wieści, kryzysów, problemów nie do pokonania. Możemy na nie zareagować tak jak żaba, wyskoczyć natychmiast i uciekać ile sił, bronić się rękami i nogami – albo możemy przyjąć bezpieczną pozycję, rozejrzeć się dookoła, poznać okoliczności, wypracować rozwiązania i w sposób kontrolowany tak zarządzać owym kryzysem, aby działał on na naszą korzyść – kiedy inne żaby będą nadal uciekać!

Kiedy decydujemy się na przełomowe zmiany w życiu?
Każda z nas w inny sposób podejmuje decyzje o zmianach, jednak te przełomowe najczęściej podejmujemy:

  • gdy dotychczasowe działania nie przynoszą rezultatu, który chcemy osiągnąć. Zastosowałyśmy już wszystkie znane nam sposoby, które nie są skuteczne i jedynym sposobem na osiągnięcie celu jest – wyjście poza schemat,
  • gdy coś nam szczególnie przeszkadza – jest nam z tym niewygodnie i zbliżamy się do granicy, w której nie jesteśmy w stanie akceptować już dotychczasowego stanu i jesteśmy gotowe wyjść poza swoją strefę komfortu w poszukiwaniu lepszej alternatywy,
  • gdy pojawiają się wokół nas szanse, które jesteśmy gotowe wykorzystać, i otwarte na to, co przynosi życie,
  • kiedy stajemy przed sytuacjami, w których zderzają się wartości, które najbardziej cenimy – np. zagrożone życie własne lub najbliższych, choroba, wypadek samochodowy – nagłe zdarzenia które powodują, że patrzymy na swoje życie z innej perspektywy.

Niezależnie od powodu, każda przełomowa zmiana w życiu to wyjście z dotychczasowej strefy komfortu i poszukiwanie nowych, innych, być może lepszych rozwiązań dla siebie. Jeśli robisz codziennie te same czynności, które są dla Ciebie normalne, wygodne, fajne i nie stresują Cię ani nie boisz się ich robić to zapomnij, że za rok, za 5 lat czy za 10 będziesz w innym miejscu niż teraz jesteś.

Samodzielny coaching

Wyjście ze strefy komfortu to podejmowanie decyzji w oparciu o nasze cele, a nie o nasze uczucia.

Pytanie do Ciebie :

  1. Jaką masz korzyść z sytuacji, w której się obecnie znajdujesz?
  2. Co jest Twoją strefą komfortu? Możesz umieścić w niej wszystkie osoby, miejsca, sytuacje, zachowania, cechy, umiejętności, wartości itd., które są Ci dobrze znane i w których czujesz się komfortowo.

Wyobraź sobie, że osiągnęłaś swój cel, że opuszczasz strefę komfortu. Co tam zastaniesz? Jakie płyną z tego korzyści?
Co może okazać się trudne i jakie umiejętności ze swojej strefy komfortu możesz wykorzystać, aby pokonać te trudności?
Kto Ci w tym pomoże?

Zapraszam na warsztaty dla Kobiet prowadzone metodą coachingową.

AKADEMIA ROZWOJU OSOBISTEGO „Czerwone Szpilki”

Akademia Rozwoju Osobistego „Czerwone Szpilki” to program inspirujących warsztatów dla Kobiet, podczas których uczestniczki odkrywają siebie, swoje mocne strony, swój potencjał, wzmacniają wiarę we własne umiejętności, doskonałą się w sztuce realizacji swoich marzeń, odkrywają i poznają sposoby osiągania sukcesu. Uczą się – opuszczając strefę komfortu – patrzeć na swoje życie pozytywnie i z innej pespektywy.

Certyfikowany coach, trener rozwoju osobistego, doradca zawodowy – Beata Olejnik – 607 268 711

O Manufaktura Fitnessu

Manufaktura Fitnessu
Manufaktura Fitnessu to wyjątkowe miejsce w którym fitness, zdrowie, relaks i rozwój stają się stylem życia! Oferujemy wam szeroki zakres grupowych zajęć fitness. Nasz grafik układaliśmy z myślą o potrzebach zarówno osób, które chcą poprawić swój wygląd i poprawić sylwetkę, poprawić kondycje ruchową, wzmocnić wybrane partie ciała, ale również tych, które po prostu chcą się odstresować i dobrze bawić.

Dodaj komentarz